Alytaus rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras
Biudžetinė įstaiga

Naujoji g. 48, LT-62381 Alytus
Tel./faks. (8-315) 214 38
El. paštas info@alytausrajonovsb.lt

Duomenys kaupiami ir saugomi
juridinių asmenų registre,
Kodas 301785539norway_grants_programos_zenklas_jpg.jpg

pirmas.jpg

sveika_mokykla_230x200.jpg

PasirasykInternetu_190x118__2_.gif

arsa_logo_header.jpg

svsba.jpg

ULAC.jpg

Naujienos

2015-10-20

Rankas plautis gali būti ir įdomu

Kad reikia plautis rankas žino visi, tačiau reikia pripažinti, kad dauguma suaugusiųjų tai daro tik tada, kai rankos regimai yra nešvarios, o vaikai net ir tuomet ne visada bėga prie kriauklės. Gana keista ir tai, kad teorinę dalį – kada reikalinga plautis rankas - kaip žirnius į sieną išpyškina kone ne kiekvienas pradinukas, tačiau įpročio tai daryti trūksta. Jau antrus metus iš eilės rajono mokyklose šio įprasto įgūdžio kviečia nepamiršti  Alytaus rajono sveikatos biuro personažas Inspektorius Muilys.

 
 
 Išvengtume ligų
 
 
 Nors nuo supratimo, kad švarios rankos gali apsaugoti nuo sunkių užkrečiamų ligų praėjo jau daug metų, tačiau mokslininkai dar ir šiandien akcentuoja, kad, jeigu žmonija turėtų geresnius rankų plovimosi įgūdžius, su kai kuriomis infekcinėmis ligomis būtų galima lengviau kovoti.
  Ne veltui žarnyno užkrečiamosios ligos vadinamos „nešvarių rankų“ ligomis. Dėl nepakankamos rankų higienos galima susirgti dizenterija, šigelioze, hepatitu A, rotavirusine bei norovirusine infekcija, o glostant naminius gyvūnus galima užsikrėsti kirmėlinėmis bei grybelinėmis ligomis. Dažniausiai per nešvarias arba netinkamai nuplautas rankas užsikrečiama rotavirusais, norovirusais, adenovirusais. Užsikrėtimui pakanka vos kelių viruso dalelių.

 
 
  Žvilgsnis atgal
 
 
 Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis nuo žarnyno infekcinių ligų kasmet pasaulyje miršta apie 2,5 mln. Žmonių. Apie 90 tūkst. žmonių prarandama tik dėl netinkamos rankų higienos. Besivystančiose šalyse kasmet dėl diarėjos ir kvėpavimo organų ligų miršta 3,5 mln. vaikų.
 Kažin kaip viskas būtų ir dabar,  jeigu ne gydytojas Ignazas Philippas Semmelweisas  ir istorija, kuri atsitiko jam  XIX a. viduryje dirbant  akušerijos klinikoje Vienoje. Ši klinika mokė medicinos studentus ir priiminėdavo gimdymus. Tais laikais turtingos moterys gimdydavo namie, prižiūrimos šeimos gydytojų. O štai netekėjusioms ir varganai besiverčiančioms moterims tekdavo gimdyti klinikose.


  Klinika, kurioje dirbo I. Ph. Semmelweisas, buvo padalyta į dvi dalis: pirmąją, prižiūrėjo gydytojai ir medicinos studentai, o antrąją – akušerės ir vienuolės. Klinikoje, kur dirbo studentai, mirdavo 10-12 proc. gimdyvių, o ten, kur dirbo akušerės ir vienuolės – tik 2 procentai. Gydytojas  ėmė svarstyti, kodėl taip yra ir nustatė, kad studentai, preparuodami lavonus perneša kažkokias medžiagas gimdyvėms. Jo įtarimai dar labiau sustiprėjo, kai gydytojo draugas teismo ekspertas skrodimo metu įsipjovė pirštą ir mirė. Jį skrodžiant, buvo rasti organų pokyčiai, identiški pokyčiams mirusių gimdyvių organizme. Tuomet I. Semmelweisas nurodė klinikoje visiems plauti rankas muilu bei chloro tirpalu ir gimdyvių mirštamumas sumažėjo.
 Pirmą kartą pasaulio istorijoje buvo padaryta išvada: rankų plovimas – gali apsaugoti.

 
 
 Inspektorius Muilys ir muilo gamybos pamokėlės
 
 
 Alytaus rajono sveikatos biuras jau kuris laikas pastebi, kad teorinių žinių, jog rankas būtina plauti pasinaudojus tualetu, prieš valgant, pažaidus su gyvūnu, grįžus iš lauko, pasivažinėjus viešuoju transportu ar pabuvus viešose vietose vaikai turi pakankamai, tačiau jos neužtikrina kelionės link kriauklės. Rankos dažnai lieka neplautos.
 Siekiant stiprinti praktinius įgūdžius ir tartum „užprogramuoti“ savaiminį poreikį plautis rankas, dar praėjusiais metais sveikatos biure gimė personažas Inspektorius Muilys, kuris, kaip ir priklauso tikram inspektoriui, pradėjo kontroliuoti, kaip mokyklose vaikai plaunasi rankas.
 Pirmieji susitarimai dėl rankų švaros tarp personažo ir mokinių buvo sudaryti praėjusiais mokslo metais. Šiais mokslo metais daugiau dėmesio skirti rankų higienai pasiryžo vėl visos mokyklos. Atgabenęs būtinų priemonių rankų švarai užtikrinti ir prižadėjęs, kad geras pavyzdys neliks nepastebėtas, Muilys į mokyklas užvažiuos neperspėjęs. Tokių netikėtų vizitų metu, pasitelkus į pagalbą mikrobiologine terpes, bus tikrinama, kaip vaikai laikosi susitarimo ir ar plaunasi rankas.
 Sveikatos specialistai džiaugiasi, kad  praėjusiais metais vaikų rankų švara su kiekvienu mėginių paėmimu nuo jų rankų gerėjo.
 
 
 Šiais metais akcijoje dalyvausiančių mokyklų lauks ir nemažai naujų įspūdžių. Prisijungti prie šios akcijos kviečia nuo šiol mega inspektoriaus Muiliaus maketas, kuris jau pirmųjų išvykų į mokyklas metu sulaukė didelio dėmesio ir fotoaparatų blyksčių.
 
 
 Muilo gamybos pamokėlės. Tai dar viena šių metų naujovė, sulaukianti didelio vaikų dėmesio. Plauti rankas su savo pačių pasigamintu muilo gabalėliu išties yra smagiau.