Alytaus rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras
Biudžetinė įstaiga

Naujoji g. 48, LT-62381 Alytus
Tel./faks. (8-315) 214 38
El. paštas info@alytausrajonovsb.lt

Duomenys kaupiami ir saugomi
juridinių asmenų registre,
Kodas 301785539norway_grants_programos_zenklas_jpg.jpg

pirmas.jpg

sveika_mokykla_230x200.jpg

PasirasykInternetu_190x118__2_.gif

arsa_logo_header.jpg

svsba.jpg

ULAC.jpg

Naujienos

2015-12-08

ŽIV - neįdomu, nes neaktualu?

ŽIV - tai žmogaus imunodeficito virusas, kuris sukelia AIDS - įgytą imunodeficito sindromą. Jis naikina mūsų imuninę sistemą ir dažnai pasireiškia įvairiomis infekcijomis, navikais ir kitomis ligomis.


Gruodžio pirmąją nuo 1988 m.  yra minima Pasaulinė AIDS diena. Šios dienos tikslas supažindinti visuomenę su AIDS problema bei brandinti patį požiūrį į ŽIV, AIDS ligą ir į pačius ligonius. Apie AIDS ligą daugiausiai kalbame tik vieną dieną per metus, tai nėra aktualu, kol mūsų pačių nepaliečia. Juk šiandieniniame pasaulyje per 5 minutes nuo AIDS miršta apie 25 žmonės, jei apie tai kalbėtume dažniau, galbūt pasiektume jog ateityje būtų nulis užsikrėtimų ir mirčių dėl šios ligos.

ŽIV infekcijos šaltinis yra žmogus. Iki 1997 m. Lietuvoje šis virusas daugiausiai plito lytiniu būdu, o vėliau per kraują ar vartojant intraveninius narkotikus. Iki 2015 m. lapkričio 1 d. Lietuvoje nustatyta 2519 ŽIV užsikrėtusių asmenų, o praeitais metais 141 naujas ŽIV infekcijos atvejis. Didžioji dalis asmenų buvo 30 - 34 metų amžiaus, dažniausiai užsikrėtę lytinių santykių metu. Didžioji dalis užsikrėtusių (80 proc.) buvo vyrai.


Žmogaus imunodeficito virusas vystosi ganėtinai lėtai, paprastai prabėga ne vieni metai, kol pasireiškia ŽIV infekcijos simptomai. Šis virusas atakuoja žmogaus imuninę sistemą, laipsniškai naikindamas ląsteles, kurios yra  vienos svarbiausių mūsų imuniteto sargų. Žuvus imuninės sistemos ląstelėms, silpsta infekuoto žmogaus imuninė sistema bei padidėja rizika susirgti įvairiomis infekcinėmis ligomis. Infekcija skatina imuninės sistemos reakciją ir žmogus tampa dar labiau pažeidžiamas.


ŽIV ir AIDS sąvokos yra dažnai painiojamos tarpusavyje. ŽIV - virusas, kuris patekęs į žmogaus organizmą naikina baltuosius kraujo kūnelius, AIDS diagnozuojama, kai ŽIV progresuoja ir asmuo suserga keliomis ligomis, nes imuninė sistema yra visiškai pažeista.


ŽIV labai stipriai atakuoja žmogaus imuninę sistemą, todėl kilus įtarimui, kad žmogus yra užsikrėtęs ŽIV, būtina pasitikrinti bei išsitirti. Laiku nustačius ŽIV taikomi antiretrovirusiniai vaistai, kurie slopina ŽIV dauginimąsi, tad žmogus gali ilgai gyventi pilnavertį gyvenimą.


Alytaus rajono visuomenės sveikatos biuras, siekdamas prisidėti prie brandesnio visuomenės ir ypač vaikų požiūrio į ŽIV / AIDS ligą, gruodžio 1 - ąją, Alytaus rajono mokyklose rengė šiai dienai paminėti skirtą renginį “Apie AIDS be statistikos, nors skaičiai ir kalba patys už save“. Didžioji dalis moksleivių pradžioje teigė, jog palietus asmenį, kuris yra užsikrėtęs ŽIV, gali užsikrėsti ir patys. Šio renginio metu vaikai galėjo sužinoti daugiau informacijos apie ŽIV virusą bei išsiaiškinti, kad ŽIV neperduodamas socialinio kontakto metu, mat didelė dalis buvo taip manančių.


Renginio pabaigoje rankų darbo popieriniame televizoriuje vaikai turėjo galimybę pasauliui ,,transliuoti‘‘ žinutę apie AIDS. Vieni informavo, kaip reikia nuo šios ligos apsisaugoti, kiti linkėjo sergantiesiems sveikatos.


Nors gali pasirodyti, jog ŽIV ir AIDS yra mums neaktuali liga, nes ji kažkur toli nuo mūsų ir ja užsikrečia kiti, deja, tačiau nei vienas iš mūsų nėra nuo jos apsaugotas. Ji arčiau nei mes manome. ,,Transliuokime‘‘ pasauliui savo žinutę ne tik vieną dieną, bet nuolatos.

DSC_0073.jpg