Alytaus rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras
Biudžetinė įstaiga

Naujoji g. 48, LT-62381 Alytus
Tel./faks. (8-315) 214 38
El. paštas info@alytausrajonovsb.lt

Duomenys kaupiami ir saugomi
juridinių asmenų registre,
Kodas 301785539norway_grants_programos_zenklas_jpg.jpg

pirmas.jpg

sveika_mokykla_230x200.jpg

PasirasykInternetu_190x118__2_.gif

arsa_logo_header.jpg

svsba.jpg

ULAC.jpg

Naujienos

2017-06-23

Mada ar sveikata? Išdrįskim pasirinkti teisingai

karstiss.jpgNėra labiau tradicinės temos vasarą nei saulė, jos teikiami malonumai bei jos voniose slypintys pavojai. Kas nugalės: sveikas protas ar ne visada pamatuota rizika ir nepaaiškinamas noras būtinai turėti įdegusią odą?
 
 
 Vasara ir neįdegęs kūnas - nesuderinama? „Baltas“ kūnas -  negražu? Kažkas su tuo žmogumi, ypač jeigu tai moteris, negerai? Kai kas net etiketo taisyklių nepaisymą bando „įpiršti“ darbuotojai, įžengusiai į darbo vietą „baltomis“, be įdegio kojomis. Kita, nors ir oficialios aprangos darbe vilkėti būtinumo neturinti moteris teigia, kadangi vengianti saulės ir įdegio, neišdrįstų vasarą parodyti kojų be įdegio, todėl dažniausiai vilkinti kelnes.

 
 
 Kažin kodėl, bet neprotingo buvimo saulėje tema, norom nenorom primena žalingų įpročių temą. Žinoma, kad rūkymas kenkia sveikatai ir sukelia vėžį, bet rūkom, įrodyta, kad saulės spinduliai –ankstyvo odos senėjimo kaltininkas ir  pagrindinis veiksnys, galintis sukelti mirtinas ligas, kaip melanoma, tačiau „kepinamės“ saulėje ir abejingai žiūrime į apsaugos priemones.

 
 
 „Padėka“ Coco
 
 
 Dauguma informacinių šaltinių nurodo, kad už įdegusios odos madą turime būti „dėkingi“ mados ikonai Coco Chanel, kuri kartą po, kaip teigiama, kruizinės kelionės pasipuikavo stipriu įdegiu. To ir pakako, kad įdegęs ir gana stipriai įdegęs kūnas taptu to laikmečio grožio etalonu, kurio galiojimo pabaigos nematyti, nors ilgą laiką būtent neįdegusi, net it porcelianinė, oda buvo pati gražiausia. Norėdamos pabrėžti atskirtį nuo lauko darbuose plušančių, tuo metu laikomo žemesnio sluoksnio moterų, įdegio itin saugodavosi kilmingos damos.

 
 
 Saulė - naudinga, bet...
 
 
 Saulė, jos skleidžiami spinduliai mums itin naudingi, tačiau, kaip dažniausiai ir būna, svarbiausias - saiko klausimas. Su ultravioletinių spindulių trūkumu siejamos tokios ligos kaip rachitas ar net depresija, „pasvertas“ saulės kiekis galimai teigiamai veikia egzemos, žvynelinės ir kai kurių kitų odos susirgimų atvejais. Saulė - nenuneigiama pagalbininkė naikinant virusus ir baterijas, veikia bakteriocidiškai. Kalbėti apie gyvybę ir sveikatą be saulės - neįmanoma.
 
 
 Ne saulę ir jos spinduliuotę tikriausiai reikia kaltinti dėl onkologinių odos susirgimų didėjimo, akių pažeidimo ar net imuninės sistemos susilpnėjimo, o žmogų ir jo abejingumą, bei naivų tikėjimą, kad jam tai negresia. Per didelis buvimas saulėje yra žalingas. Nėra išlygų, nėra galimybių „apeiti“ šį faktą, todėl siekdami ir norėdami gyventi sveikai negalime nepaisyti šio perspėjimo ir be saiko „kepti“ saulėje.

 
 
 Odos senėjimas ir vėžys
 
 
 Ultravioletinių spindulių didesnis kiekis sendina odą, ji praranda elastingumą, formuojasi raukšlės. Saulės spinduliai sukelia tokių medžiagų, kaip kolagenas - medžiagos, atsakingos už odos stangrumą ir elastingumą, nykimą. Negana to spinduliuotė yra susijusi su odos vėžio vystymųsi, regėjimo pažeidimais ir imuninės sistemos  pokyčiais.

 
 
 Kremas, plačiabrylės ir akiniai
 
 
 Nors karštomis vasaros dienomis, tai padaryti itin sunku, tačiau vis dėl to reiktų vengti tiesioginių saulės spindulių. Pati ,,grėsmingiausia“  saulė - nuo 10 iki 16 valandos, tad tuo metu jos vertėtų saugotis labiausiai.
 
 
 Prieš eidami į lauką turime naudoti apsauginius kremus, sumažinančius ultravioletinių spindulių veikimo intensyvumą. Juo turime teptis 15-20 min. prieš išėjimą, kad kremas spėtų įsigerti į odą ir tinkamai ją apsaugotų, pridengti galvos apdangalais, o akis apsaugoti, pabalnojant nosis akiniais nuo saulės.
 
 
 
 Kas tas SPF?
 
 
 Kremą nuo saulės (apsauginį kremą) reiktų rinktis atsakingai. Kremai, apsaugantys nuo saulės poveikio skiriasi ir savo konsistencija, gali būti kremo, losjono ir net purškiamos emulsijos pavidale ir sudėtimi, tačiau visų pakuotės žymimos raidėmis SPF (Sun Protection Factor) ir skaičiais. SPF - tai saulės apsaugos faktorius, kuris išreikštas skaičiais tampa tarsi  matavimo sistema.

 
 
 Nepamirškime minučių
 
 
 Kiekvieno žmogaus oda, priklausomai nuo jos spalvos bei tipo įdega per skirtingą laiko tarpą. Įprastai šviesiaodžių oda būnant saulėje pradeda rausti jau po 10 minučių, tamsesnio gymio žmonių - po dvidešimties ar daugiau. SPF skaičius nurodo kiek kartų ilgiau galite degintis saulėje. Kokio stiprumo priemonę pasirinkti, priklauso nuo kiekvieno žmogaus odos tipo, jautrumo. Pavyzdžiui, šviesios, greit įdegančios odos savininkai, naudodami kremą turintį SPF 10 (10 SPF x 10 min.) turi žinoti, kad saugus laikas saulėje - 100 min, naudodami SPF 20 (20 SPF x 10 min.) - 200 min., SPF 30 (30 SPF x 10 min.) - 300 min.