Kad dantys būtų sveiki
Taisyklinga burnos ertmės priežiūra – tai sveikatos bei geros savijautos pagrindas. Be reguliaraus dantų tikrinimo pas odontologą, vienas iš svarbiausių dalykų yra asmeninė burnos higiena. Kodėl dantys genda? Dažniausiai dantys genda dėl apnašų, susikaupusių ant dantų ir tarpdančiuose. Jos susidaro iš maisto dalelyčių, gleivių ir bakterijų. Apnašose gaminasi rūgštys, kurios, jei nepašalinamos nuo danties, pamažu ardo emalio paviršių.
Ėduonies požymiai:
- ankstyvose stadijose gali nebūti jokių požymių;
- skauda dantį, dažniausiai valgant ką nors saldaus, karšto arba šalto;
- nemalonus skonis burnoje;
- blogas kvapas.
Pirmasis žingsnis tinkamos burnos ertmės priežiūros link – pradėti valyti dantis nuo mažų dienų
Išdygusius pirmuosius dantukus reikia kiekvieną dieną nuvalyti specialia sterilia servetėle. Vėliau vaiką reikia pratinti prie šepetėlio. Pirmuosius dvejus metus dantis rekomenduojama valyti be pastos, nes paprastai vaikas ją praryja, vėliau galima pradėti naudoti vaikišką pastą. Leiskite vaikui pačiam išsivalyti dantis, tačiau kol išmoks tai daryti savarankiškai, pakartotinai išvalykite vaiko dantis. Iškritus pieniniams dantims, svarbu ypatingą dėmesį skirti naujai dygstantiems dantims, nes jie išdygsta su ne iki galo mineralizuotu emaliu ir sutvirtėja tik per kelerius metus.
Ypač dantų priežiūra turi rūpintis nėščiosios. Nėštumo metu yra didesnė rizika susirgti dantenų ligomis.
Dantenų infekcijos siejamos su tokiomis komplikacijomis, kaip persileidimas, pirmalaikis gimdymas, mažas naujagimio svoris ir naujagimio augimo bei vystymosi sutrikimai. Jei mamos dantys sugedę, labai didelė tikimybė, kad ir vaiko dantukai ims gesti dar ankstyvojoje vaikystėje.
Kasdieninė burnos priežiūra
Ir vaikams, ir suaugusiems dantis reikia valyti du kartus per dieną: ryte ir vakare. Dantis valykite mažiausiai dvi minutes, kiekvieną dantų ketvirtį – 30 sekundžių.
- Dantų šepetėlis. Dantų šepetėlį patartina keisti kas 3–4 mėnesius. Naujas dantų šepetėlis apnašas šalina efektyviau nei senas. Rekomenduojama rinktis šepetėlius su minkštesniais šereliais, nes kieti gali pažeisti dantų emalį.
- Dantų pasta. Ją reikia rinktis individualiai. Jei žmogų dažnai kamuoja ėduonies problemos reikia naudoti apsauginę dantų pastą, kurioje yra kalcio. Specialios priemonės yra ir jautriems dantims. Daugelis dažnai naudoja balinamąją pastą, tačiau ja dantis reikėtų valyti kartą per savaitę ir nepiktnaudžiauti.
- Tarpdančių valikliai. Tarpdančiams valyti naudojami higieniniai siūlai arba specialūs tarpdančių šepetėliai. Tarpdančių siūlai ir šepetėliai padeda išvengti dantenų ligų, nes jais patogu pasiekti ir išvalyti tas vietas, kurių nepasiekia dantų šepetėlis.
- Liežuvio valiklis. Kartais blogo burnos kvapo panaikinti nepadeda net itin kruopštus dantų valymas, nes bakterijos, augančios ant liežuvio, pasilieka ant jo paviršiaus. Liežuvio valikliu pašalinamos liežuvio paviršiaus apnašos, negyvos ląstelės ir maisto likučiai.
- Burnos skalavimo skystis skirtas dantims prižiūrėti tarp valymų ir po jų. Skystis saugo nuo dantų akmenų susidarymo ir ėduonies, stiprina dantenas, apsaugo jas nuo kraujavimo, neleidžia kauptis bakterijoms bei šalina bakterines dantų apnašas, kurios skatina ėduonies ir dantenų uždegimo atsiradimą. Skysčių būna dviejų rūšių: profilaktiniai tik gaivina, o gydomieji padeda užgyti gleivinės žaizdoms.
Pagrindinės dantų priežiūros taisyklės trumpai:
- Laikykitės tinkamos burnos higienos kiekvieną dieną.
- Dantis valykite du kartus per dieną bent po dvi minutes.
- Naudokite tarpdančių siūlą ir specialų burnos skalavimo skystį.
- Reguliariai, bent vieną kartą per metus, lankykitės pas odontologą.
Atsiminkite, gera burnos higiena – pigiausias dantų gydytojas!
Informaciją parengė Valstybinio aplinkos sveikatos centro Sveikatos mokykla