Cukrinis diabetas: iššūkiai ir sprendimai Pasaulinės diabeto dienos kontekste

Cukrinis diabetas: iššūkiai ir sprendimai Pasaulinės diabeto dienos kontekste

2024 11 14


Lapkričio 14-ąją visame pasaulyje minima Pasaulinė diabeto diena. Ši diena skirta atkreipti dėmesį į vieną sparčiausiai plintančių lėtinių ligų – cukrinį diabetą. Tai metabolinė liga, dėl kurios organizmas negali tinkamai reguliuoti cukraus (gliukozės) kiekio kraujyje. Netinkamai gydomas diabetas gali sukelti rimtų komplikacijų, tokių kaip širdies ir kraujagyslių sistemos ligos, inkstų pažeidimai, regėjimo sutrikimai ir net galūnių amputacijos. Sveikatos specialistų tikslas – supažindinti visuomenę su pagrindiniais diabetą sąlygojančiais veiksniais ir pateikti rekomendacijas, kaip kiekvienas gali prisidėti prie diabeto prevencijos bei valdymo.

 

Diabeto tipai ir jų skirtumai

Cukrinis diabetas skirstomas į du pagrindinius tipus – 1 tipo ir 2 tipo diabetą. 1 tipo diabetas dažniausiai prasideda vaikystėje ar jauname amžiuje, ir jam būdingas visiškas insulino trūkumas. Šis tipas yra autoimuninė liga, kai organizmo imuninė sistema klaidingai puola kasos ląsteles, kurios gamina insuliną. Tuo tarpu 2 tipo diabetas dažniausiai pasireiškia vyresniame amžiuje ir yra glaudžiai susijęs su gyvenimo būdo veiksniais: netinkama mityba, neaktyviu gyvenimo būdu, antsvoriu ir nutukimu. 2 tipo diabetas vystosi palaipsniui, o jo eiga gali būti stabdoma keičiant gyvenimo būdą ir reguliariai tikrinantis sveikatą.

 

Diabeto paplitimas ir iššūkiai

Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, cukrinio diabeto paplitimas kasmet auga ir kelia didžiulį iššūkį sveikatos apsaugai. Prognozuojama, kad iki 2045 m. pasaulyje diabetu sirgs daugiau nei 700 milijonų žmonių. Lietuvoje šią ligą taip pat diagnozuoja vis dažniau – cukriniu diabetu serga beveik 6 % gyventojų, o daugelis atvejų lieka nediagnozuoti arba diagnozuojami per vėlai. Tokia situacija rodo būtinybę skatinti žmones nuolat tikrintis sveikatą, ypač jei jaučiami tam tikri simptomai, tokie kaip nuolatinis troškulys, dažnas šlapinimasis, padidėjęs alkio jausmas, silpnumas ar neryškus matymas.

 

Gyventojams skirtos rekomendacijos

Pasaulinės diabeto dienos proga norime paraginti gyventojus rūpintis savo sveikata ir teikiame keletą svarbių rekomendacijų:

  • Sveika ir subalansuota mityba – vengti perdirbtų maisto produktų, kuriuose gausu cukraus, druskos bei transriebalų, rinktis daugiau daržovių, vaisių, neskaldytų grūdų, liesų baltymų ir sveikų riebalų (pvz., iš alyvuogių aliejaus, riešutų).
  • Reguliarus fizinis aktyvumas – net 30 minučių vidutinio intensyvumo fizinės veiklos (pvz., vaikščiojimo, bėgiojimo, dviračių sporto) kasdien gali žymiai sumažinti diabeto riziką. Sportas padeda reguliuoti kūno svorį, mažina cukraus kiekį kraujyje ir stiprina širdies bei kraujagyslių sistemą.
  • Reguliarūs sveikatos patikrinimai – 2 tipo diabetas dažnai prasideda nepastebimai, todėl būtina bent kartą per metus tikrinti gliukozės kiekį kraujyje, ypač jei yra antsvoris arba diabetu serga/ sirgo šeimos nariai. Anksti diagnozuotas diabetas lengviau valdomas, mažesnė sunkių komplikacijų rizika.
  • Streso valdymas ir pakankamas poilsis – lėtinis stresas ir miego trūkumas taip pat gali turėti įtakos gliukozės kiekiui kraujyje. Darbo ir poilsio režimo laikymasis, meditacija, kvėpavimo pratimai – tai paprasti, bet veiksmingi būdai mažinti stresą ir palaikyti organizmo pusiausvyrą.

Pasaulinė diabeto diena ir jos minėjimas primena apie diabetą ne tik sergantiesiems, bet ir visiems žmonėms, kuriems rūpi jų sveikata ir gerovė. Atsakomybė už savo sveikatą prasideda nuo paprastų kasdienių sprendimų – sveikos mitybos, fizinio aktyvumo, streso valdymo. Tegul šios rekomendacijos tampa paskatinimu gyventi sveikiau, o reguliarios sveikatos patikros – kasdienybės dalimi. Tik kartu galime sukurti sveikesnę ir stipresnę visuomenę.