Mokyklinio amžiaus vaikų gyvensenos pokyčiai

Mokyklinio amžiaus vaikų gyvensenos pokyčiai

2025 03 03


Mokyklinio amžiaus vaikų gyvensenos stebėsenos tyrimų metu sudarytos didelės apimties duomenų bazės. 2024 m. Alytaus rajone anketas užpildė  299 5-ų, 7-ų ir 9-ų (pirmųjų gimnazijos) klasių mokinių (2020 m. – 366 mokiniai). Abiejuose tyrimuose naudotos su nežymiais pakeitimais anketos, taikyta ta pati tyrimo metodika. Tai leido įvertinti mokinių gyvensenos pokyčius, įvykusius per ketverius metus.

Apibendrinant galima teigti, kad daugiausiai teigiamų pokyčių per ketverius metus stebima moksleivių mityboje: padidėjo vaisių ir daržovių suvartojimas, sumažėjo saldumynų, saldžiųjų gazuotų gėrimų bei energetinių gėrimų vartojimas per dieną. Taip pat stebėtos gerėjančios tendencijos: mažiau tėvų skyrė fizines bausmes vaikams, pagerėjo burnos įpročiai, mokiniai jaučiasi saugesni namų aplinkoje.

Kita vertus, per ketverius metus įvyko ir neigiamų pokyčių: mažesnė dalis mokinių jautėsi laimingi ar labai laimingi vertindami savo dabartinį gyvenimą, savo sveikatą vertino kaip gerą ar labai gerą. Pastebėta, kad vis daugiau mokinių renkasi pasyvų laiko leidimo būdą: 2024 m. 11.6 proc. daugiau mokinių nurodė, kad praleidžia 4 ir daugiau valandų prie ekranų lyginant su 2020 m. tyrimo rezultatais.  Atliktas tyrimas patvirtino, kad patyčių problema vis dar labai aktuali moksleivių gyvenime. Ketverių metų laikotarpiu didėjo ne tik mokinių, kurie patyrė patyčias, bet ir mokinių, kurie tyčiojosi iš kitų, neigiama tendencija stebima ir elektroninėje erdvėje.

2020 ir 2024 m. mokyklinio amžiaus vaikų gyvensenos stebėsenos tyrimų, jų pokyčių rezultatai įvairių sektorių (sveikatos, švietimo, aplinkos ir kt.) gali padėti laiku priimti atitinkamus sprendimus. Atsižvelgiant į problemines sritis galima numatyti ir vykdyti tikslines programas, veiklas, kurios padėtų išvengti ar sumažinti galimų sveikatos elgsenos, rizikingo elgesio, fizinių, psichikos sveikatos problemų bei jų pasekmių ateityje.

Detalesnę informaciją galite rasti nuorodoje apačioje:

Mokyklino amžiaus vaikų gyvensenos pokyčiai (2020 ir 2024 metų gyvensenos tyrimų lyginamoji analizė)